Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Tommaso

Odkrycie festiwalu w Cannes, zaskakujące, poruszające, osobiste dzieło Abla Ferrary, które można uznać za jeden z jego najlepszych filmów.

Grany przez Willema Dafoe "Tommaso" jest ekranowym alter ego samego reżysera. Wrażenie obcowania z intymnym dziennikiem potęguje fakt, że towarzyszkę życia Tommaso zagrała Cristina Chiriac, partnerka Abla, a w rolę córeczki ekranowej pary wciela się mała Anna Ferrara.

Akcja filmu rozgrywa się natomiast w rzymskim mieszkaniu autora "Złego porucznika". Nie sposób dociec, gdzie kończy się scenariusz, a zaczyna coś na kształt psychodramy. Niepostrzeżenie stajemy się świadkami dekonstrukcji toksycznej męskości – z jej agresją, zazdrością, seksualnymi frustracjami i uzależnieniami.

Tommaso walczy ze swoimi demonami, a przede wszystkim z potężnym ego. Chodzi na mityngi AA, medytuje, pracuje z młodymi aktorami, stara się być dobrym ojcem i partnerem, ale jego nastroje zmieniają się nieoczekiwanie i gwałtownie. Czułość ustępuje atakom złości, bliskość – potrzebie dominacji, późne ojcostwo frustruje.

Ferrarowski portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie. Jedną z najwybitniejszych produkcji ostatnich lat.


Czas trwania : 1 godz., 55 min.

Gatunek : dramat

Produkcja : Grecja, USA, Wielka Brytania, Włochy

Reżyseria : Abel Ferrara

Występują : Cristina Chiriac, Willem Dafoe, Anna Ferrara


Zwiastun :