Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Najgorsze wiersze świata

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza (znanego polskim widzom z przeboju "Sens życia oraz jego brak") to lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli jak (i czy w ogóle da się) zbudować trwałą i głęboką relację.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania.

Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł.

Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. 

Obrazując różne oblicza swojego bohatera, węgierski reżyser Gábor Reisz (jest tu też scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.


Węgierski Tydzień Filmowy 2019 – nagroda Grand Prize, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy montaż
Festiwal Filmowców Komediowych w Monte Carlo 2019 – Nagroda Jury za najlepszy film
Forum Kina Europejskiego CINERGIA 2019 – nagroda publiczności (2. miejsce)
Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych 2019 – najlepszy film, najlepsza aktorka drugopla-nowa (Lili Monori), najlepszy aktor drugoplanowy (Zsolt Kovács)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Turynie 2018 – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Scuola Holden, Nagroda AVANTI!


Czas trwania : 1 godz., 30 min.

Gatunek : dramat, komedia

Produkcja : Węgry

Reżyseria : Gábor Reisz

Występują :  Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács, Katalin Takács


Zwistun :