Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Kwiat szczęścia

Botaniczny thriller? Dystopijny horror? Dramat rodzinny? Satyra społeczna? Pierwszy anglojęzyczny film Jessiki Hausner (Lourdes) jest równie nieprzewidywalny, jak ona sama.

Alice (Emily Beecham) jest pomysłowym biotechnologiem i pracoholikiem, która nie ma czasu na związki - odrzuca zaloty kolegi z pracy (Ben Whishaw).

Udaje jej się wyhodować w laboratorium eksperymentalny, genetycznie zmodyfikowany kwiat, który emituje zapach wywołujący u ludzi wydzielanie oksytocyny, co wprowadza ich w błogi nastrój. Jednak uprawa wymyka się spod kontroli…

Wokół Alice zapanowuje niespotykana pandemia szczęścia i beztroski. Jej ukochany syn (po którym nazwała roślinę Little Joe) jest jedną z ofiar. Kobieta zaczyna czuć się coraz bardziej osamotniona i osaczona… Odnosi wrażenie, że pozostali żyją w innym wymiarze, zaś firma skupia się na pomnożeniu zysków ze sprzedaży jej wynalazku.

Akcja rozgrywająca się w aseptycznych i estetycznych wnętrzach skłania do przemyśleń na temat etycznych granic nauki oraz psychicznej kondycji zachodniego społeczeństwa, pogrążonego w depresji i korzystającego masowo ze sztucznych środków do polepszania samopoczucia.

"Kwiat szczęścia" był nominowany do Złotej Palmy w 2019 roku.

Emily Beecham za swoją kreację otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki. Na ekranie partneruje jej Ben Whishaw, znany z roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie oraz z "Pachnidła".


Czas trwania : 1 godz., 40 min.

Gatunek : dramat, sci-fi

Produkcja : Austria, Niemcy, Wielka Brytania

Reżyseria :  Jessica Hausner

Występują : Emily Beecham, Ben Whishaw, Kerry Fox


Zwiastun :