Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Nomadland


Nagrodzony Złotymi Globami dla najlepszego filmu i reżyserii, oraz Oscarami za najlepszy film, reżyserię, oraz pierwszoplanową rolę kobiecą "Nomadland" to trzeci film w dorobku Chloé Zhao ("Jeździec", "Pieśń braci moich").

W roli kobiety, która po utracie dobytku rusza w drogę przez bezkres amerykańskiego Zachodu, wystąpiła znakomita Frances McDormand.


Po kryzysie gospodarczym i upadku zakładu pracy w Nevadzie, Fern (Frances McDormand) pakuje swoją furgonetkę i wyrusza w podróż, odkrywając życie poza konwencjonalnym społeczeństwem. Kontempluje amerykańską przyrodę, poznaje coraz to nowych ludzi i próbuje utrzymać się z dorywczych robót. Nieustannie jest w drodze.

W "Nomadland", obok aktorów (Frances McDormand, David Strathairn) pojawiają się prawdziwi współcześni nomadzi: Linda May, Swankie i Bob Wells, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej wędrówki przez rozległy krajobraz amerykańskiego Zachodu.

Reżyserka, Chloé Zhao, jest również autorką scenariusza do "Nomadland", który powstał na podstawie cenionego reportażu Jessiki Bruder, który w Polsce wydało Wydawnictwo Czarne. 


 

Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Chloé Zhao), Najlepsza aktorka (Frances McDormand)
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany, Nalepsze zdjęcia, Najlepszy montaż
Złote Globy 2021: Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser (Chloé Zhao)
MFF w Wenecji 2020: Złoty Lew - Najlepszy film, Nagroda Specjalna - Nagroda Fair Play Cinema


Czas trwania : 1 godz., 48 min.

Gatunek : dramat

Produkcja : USA

Reżyseria : Chloé Zhao

Występują : Frances McDormand, David Strathairn, Linda May


Zwiastun :