Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Trzy piętra

Twórca rewelacyjnego "Pokoju syna" powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo.

"Trzy piętra" miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.


Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności.

Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.


W pierwszym filmie Nanniego Morettiego zrealizowanym na podstawie cudzego scenariusza pobrzmiewają echa najlepszych melodramatów Pedra Almodóvara i trzymających w napięciu moralitetów Ashgara Farhadiego. Mistrzowska jest również obsada "Trzech pięter", gdzie na schodach spotykają się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher ("Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", "Córka"), Riccardo Scamarcio ("Oni", "Kod Dedala"), Margherita Buy ("Moja matka", "Habemus papam – mamy papieża"), czy Anna Bonaiuto ("Boski", "Oni").


Czas trwania : 2 godz.

Gatunek : dramat, komedia

Produkcja : Francja, Włochy

Reżyseria : Nanni Moretti

Występują : Riccardo Scamarcio, Margherita Buy, Alba Rohrwacher, Adriano Giannini, Elena Lietti, Nanni Moretti


Zwiastun :