Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Konfrontacje Filmowe - przegląd najlepszych filmów sezonu

    Zanim powstał Warszawski Festiwal Filmowy, zanim pojawiły się Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk, Off Camera i inne festiwale – najważniejszym filmowym wydarzeniem w Polsce, pozycją obowiązkową dla każdego kinomana były Konfrontacje Filmowe.

Był to przegląd kilkunastu najważniejszych filmów roku, które często nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Kompaktowy zestaw pozwalał w krótkim czasie obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły. 

Firma Gutek Film we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w 18 miastach w Polsce postanowiła wskrzesić ducha tego kultowego wydarzenia, na którym wychowały się całe pokolenia widowni kinowej.

Konfrontacje Filmowe powracają w nowej odsłonie !

W programie tegorocznej – pierwszej od 1993 roku – znajdzie się 14 tytułów. Każdy z nich został nagrodzony lub miał międzynarodową premierę na jednym z najważniejszych festiwali filmowych świata: w Cannes, Wenecji i Berlinie.

Tytuły, które składają się na Konfrontacje Filmowe zostaną zaprezentowane przedpremierowo.

Większość z nich trafi repertuarowo do kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre nie trafią nigdy. Wszystkie łączy to, że będzie o nich głośno w najbliższym sezonie.


Szczególne miejsce na Konfrontacjach Filmowych zajmują filmy związane z prestiżowym festiwalem w Cannes. W trakcie przeglądu będzie można zobaczyć "W trójkącie" Rubena Östlunda - laureata Złotej Palmy z 2022, "Blisko" Lukasa Dhonta wyróżnione Grand Prix (2022), "Bohatera" Asghara Farhadiego, który odebrał tę nagrodę rok wcześniej oraz "Podejrzaną", za którą Chan-wook Park otrzymał w tym roku nagrodę dla najlepszego reżysera.

"Holy Spider" Ali Abbasiego zachwyca znakomitą rolą Zar Amir Ebrahimi (nagroda dla najlepszej aktorki w 2022 r.), a australijski "Nitram" Justina Kurzela świetną kreacją Caleba Landry Jonesa (najlepszy aktor w 2021 r.).

Polskie akcenty w programie przeglądu to głośne "IO" - wizjonerski film weterana europejskiego kina Jerzego Skolimowskiego oraz "Silent Twins" - empatyczna opowieść o milczących bliźniaczkach autorstwa Agnieszki Smoczyńskiej.

Ukrainę reprezentuje mroczny dramat kryminalny "Pamfir" Dmytro Sukholytkyego-Sobchuka. Warto zobaczyć również najnowsze dzieła uznanych autorów kina: "Nostalgię" Mario Martone, "Prześwietlenie" Cristiana Mungiu, "Tori i Lokitę" braci Dardenne oraz "Sundown" Michela Franco, a także "Alcarras" - wyróżniony w tym roku Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film Carli Simón, w którym kluczową rolę odgrywają najmłodsi bohaterowie, czule sportretowani przez reżyserkę.


                   Przedsprzedaż biletów w kasie kina od 08.08.

                  Bilety w cenie 26 zł (ulgowe) i  28 zł (normalne)


KONFRONTACJE- OPIS FILMÓW i szczegółowy repertuar  :


         Zapraszamy !