Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Nitram

Hipnotyczny "Nitram" wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie.


To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału.

Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych "Snowtown", "Prawdziwej historii gangu Kelly’ego" i "Makbeta", po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.


Bohaterem opartego na faktach "Nitram" jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii.

Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń. 


Przyprawiający o gęsią skórkę niepokój, który przeszywa film, to w ogromnej mierze zasługa Caleba Landry’ego Jonesa, który za rolę Martina otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora.

Gwiazdor amerykańskiego indie, znany z występów u Jima Jarmuscha, Jordana Peele’a czy Seana Bakera, stworzył w "Nitramie "skomplikowaną, nieuchwytną postać.

W Australii, gdzie filmowy powrót do narodowej traumy wzbudził mnóstwo emocji, postać ta wciąż budzi kontrowersje. – Nic dobrego nie wynika z milczenia. – mówił reżyser w jednym z wywiadów. – Za to wspomnienia, nawet te mroczne, mają potężną siłę.


MFF w Cannes 2021: najlepszy aktor
AACTA Awards 2021: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz, najlepszy montaż
FF w Sitges 2021: najlepszy aktor, najlepszy reżyser


Czas trwania : 1 godz., 50 min.

Gatunek : thriller

Produkcja : Australia

Reżyseria :  Justin Kurzel

Występują : Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia


Zwiastun :