Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Vermeer. Blisko mistrza

"Vermeer. Blisko mistrza", to kolejny po "Goi. Śladami mistrza" projekt, który w dokumentalnej formie przybliża sylwetkę wielkiego twórcy europejskiego malarstwa oraz rzuca światło na jego twórczość z zupełnie innej, nieznanej dotąd strony.

Twórcy filmu pozwalają nam także zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.

Nakręcony z iście detektywistyczną pasją, dokument "Vermeer. Blisko mistrza", pozwala odkryć dzieła słynnego malarza na nowo. Zgodnie z obietnicą zawartą w tytule, twórcy filmu zdejmują słynne prace holenderskiego mistrza ze ścian i przyglądają się im wnikliwie wraz z widzami. 


Nakręcony z iście detektywistyczną pasją film pozwala odkryć mistrza na nowo. Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza" zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale – na przykład „Dziewczyny z perłą" - i odsłonić ukryte pod farbą warstwy.

"Vermeer. Blisko mistrza" to opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek, niż dzieł, o skomplikowanych losach rozproszonych po największych muzeach świata obrazów, ale przede wszystkim próba zrozumienia co czyni Vermeera Vermeerem.

Dokument rzuca światło nie tylko na sylwetkę tego holenderskiego mistrza, ale także przybliża jego twórczość od nieznanej dotąd strony. A wszystko to dzieję się w okoliczności przygotowań wielkiej wystawy twórczości Vermeera, która stanowi kluczowy wątek w 78 minutowym dokumencie.

Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii, jak nikt inny umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile. To właśnie o nim - i jego sztuce - opowiada dokument "Vermeer. Blisko mistrza" Suzanne Raes.

Film wnikliwie przygląda się dziełom mistrza, zabiera je nawet do laboratorium, by odkryć co kryje się pod warstwami farby. 

Dokument Raes jest też intrygującym portretem zbiorowym muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów. Film opowiada więc i o tych, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy, jaką pomimo najbardziej zaawansowanych badań, pozostaje zarówno jego historia, jak i malarstwo.  


Czas trwania : 1 godz. ,19 min.

Gatunek : dokumentalny

Produkcja : Holandia

Reżyseria : Suzanne Raes


Zwiastun :