Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Weekend z 21. Millennium Docs Against Gravity

Millennium Docs Against Gravity  to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby.


Zapraszamy do Kina Studyjnego Awangarda 2  w dniach 17 - 19 maja, w programie 6 najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.


bilet w cenie 25 zł.


Piątek 17.05.

"Efekt YouTube’a" godz. 18.00

"Copa 71"  godz. 20.00


Sobota 18.05.

"Naturalna dzikość serca" godz.18.00

"W ogniu. Historia Anity Pallenberg" godz. 20.00


Niedziela 19.05.

"Każda mała rzecz" godz. 18.00

"Rave" godz. 20.00                                          Opisy filmów :


"Copa 71"

Wlk. Brytania, 2023, 90 min.

reż.: James Erskine, Rachel Ramsey

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej w blasku fleszy odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych. Mecze oglądało 100 000 widzów, a jednak turniej został wymazany z kart historii. 

 

"Efekt YouTube’a"

USA, 2022, 99 min.

reż.: Alex Winter

Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Założony w 2005 roku szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników – dziś już 2,6 miliarda. Zapewniając łatwy dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Jak zmienił nasze życie i myślenie?


"Każda mała rzecz"

Australia, 2023, 93 min

reż.: Sally Aitken

Terry Masear w swoim ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Obrazy tych drobnych, fascynujących stworzeń, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie i proces uzdrawiania ciała i duszy.


"Rave"

Polska, 2024, 79 min.

reż.: Łukasz Ronduda, Dawid Nickel

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?


"Naturalna dzikość serca"

Norwegia, 2024, 83 min.

reż.: Silje Evensmo Jacobsen

Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła wszystko do góry nogami. Jak poradzą sobie w obliczu zmian? Film otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie dokumentalnym na Sundance.


"W ogniu. Historia Anity Pallenberg"

USA, 2023, 113 min 

reż.: Alexis Bloom, Svetlana Zill

Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.