Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Historia Awangardy - Kina o stuletniej tradycji

  

W samym sercu Olsztyna, na Starym Mieście ,w otoczeniu zabytkowych kamieniczek znajdowało się kameralne kino Awangarda.

Było to jedno z najstarszych działających do niedawna kin, nie tylko w Polsce ,ale i na świecie (obok kina Pionier w Szczecinie i Muza w Poznaniu).
Założone zostało w 1910 roku pod nazwą „Luisen Theater”, a od 1911 roku działało w kamienicy przy ul. Stare Miasto 23.


W 1990 roku kino znalazło się w rękach znawcy i miłośnika sztuki filmowej Konrada Lenkiewicza, który wspólnie z Danutą Fedorczuk stworzyli Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2.
Było to pierwsze prywatne kino w Olsztynie i jedno z pierwszych w Polsce.

I tak upłynęło nam 20 lat. A zaczynaliśmy skromnie, czasy były niepewne, repertuar filmowy ubogi, a ekspansja mody na video odbierała kinom widownię.

Jednak Awangarda szybko zyskała swoistą renomę i uznanie. Tu odbywały się premiery głośnych filmów jak: „Jurasic Park”, „Tańczący z wilkami, "Batman” ,”Fortepian”, ”Lista Schindlera”, ”Ksiądz” czy „Pasja”.
Często premiery odbywały się w efektownej oprawie artystycznej, z koncertami, wystawami i stawały się wydarzeniami kulturalno-towarzyskimi.
Naszymi gośćmi byli: Jerzy Stuhr, Radosław Piwowarski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze z Joanną Kos-Krauze, Jacek Bławut, Janusz Kijowski, Jan Nowicki, Juliusz Machulski, Krzysztof  Zalewski.

Klimatyczny charakter kina wraz z kawiarnią filmową i ukwieconym tarasem szybko zyskał miano kultowego miejsca na mapie kulturalnej Olsztyna. Zachwycał nie tylko mieszkańców miasta, ale i gości z kraju i zagranicy. Często mówiono o tym miejscu jako o magicznym. Kino Awangarda wiele razy gościło ekipy filmowe, które wykorzystywały scenerię tego wyjątkowego miejsca.

Od kilku lat jesteśmy w ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

W 2009 roku zostaliśmy przyjęci do elitarnej sieci kin Europa Cinemas , która zrzesza najlepsze kina studyjne w Europie.

Nasze kino prezentuje repertuar ambitny, artystyczny, często kontrowersyjny. Stawia na kino polskie i europejskie, które ma już w naszym mieście swoich wiernych widzów.

Jesienią 2011 roku zakończyła się dzierżawa prowadzonego przez nas kina. Zmuszeni byliśmy do podjęcia trudnej decyzji o przeprowadzce z budynku przy ul. Stare Miasto 23. Wydarzenie to odbiło się szerokim rezonansem społecznym. Warto podkreślić, że na  Facebooku „Ocalić Awangardę” w ciągu kilku dni zapisało się ponad 3 tys. osób. Z protestem przeciwko zamknięciu kina ze 100 letnią tradycją wystąpiły olsztyńskie stowarzyszenia, z "Borussią" i "Świętą Warmią" na czele.
I choć nas już tam nie ma, przetrwała idea Awangardy, która była dla nas zawsze najważniejsza. Nie wyobrażaliśmy sobie Olsztyna, miasta kulturalnego, artystycznego i akademickiego bez kina studyjnego. W nowej siedzibie mieszczącej się w Książnicy Polskiej (vis a vis Ratusza) stworzyliśmy od podstaw nowe kino -kameralne, wygodne, przyjazne dla widza. W tym miejscu będziemy nadal prezentować ambitny ,kontrowersyjny repertuar, który będzie zmuszał do refleksji. Tu również kontynuujemy projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Bo taka jest właśnie Awangarda- niepokorna, refleksyjna, otwarta na dialog i młoda wiekiem w nowej siedzibie.

--------------------------------------------------------------------------

                   'To nie jest kraj dla starych kin'

                          autor: Kamil Giedrojć

Wyróżnienie w kategorii Dokument oraz tytuł Olsztyńskiego Talentu na olsztyńskim festiwalu amatorskich filmów niezależnych SOFFA.

Film opowiada historię najstarszego olsztyńskiego kina - kina 'Awangarda' - które zostało zamknięte pond 5 lat temu. Pokazuje, jaką rolę odgrywało ono i wciąż odgrywa w życiu mieszkańców Olsztyna.


 

               Telewizja Kopernik, 'Filmowa Awangarda'