Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Konrad Lenkiewicz

Kino Studyjne Awangarda 2 od 30 lat nierozerwalnie związane jest osobą Konrada Lenkiewicza – znawcy i miłośnika X Muzy.

Konrad Lenkiewicz jest filmoznawcą i krytykiem filmowym, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Był wieloletnim dziennikarzem dwutygodnika kulturalnego „Warmia i Mazury”, felietonistą „Dziennika  Pojezierza” ,”Gazety Olsztyńskiej ”, „Gazety  Wyborczej” , publicystą periodyków      „Film" , „Ekran" , "Film na świecie”.

W latach 80 –tych  wykładał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

Współtworzył i zakładał olsztyńskie Dyskusyjne Kluby Filmowe – DKF „Za”, DKF „not”, DKF „Feniks” czy DKF „Magnes”, o działalności których głośno było w kraju.

Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie i Prezydium Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

W latach 1995-2000 był członkiem Krajowej Rady Ekspertów Filmowych przy Komitecie Kinematografii.

W 2007 roku był dyrektorem organizacyjnym Festiwalu „Wakacyjne Kadry.Cieszyn.Film Festiwal”.

W 1990 roku utworzył i prowadził przez wiele lat z Danutą Fedorczuk  Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2.

Za swoją działalność związaną z animacją lokalnego życia kulturalnego został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury na Warmii i Mazurach” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Olsztyna i Marszałka Województwa za upowszechnianie kultury filmowej.

Prowadzone przez niego Kino Awangarda otrzymało w 2009 roku nominację jako najlepsze kino studyjne w Polsce w plebiscycie Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

W 2010 roku otrzymał Złoty Bilet przyznawany przez Stowarzyszenie Kina Polskie za wieloletnie promowanie kina polskiego, zwłaszcza artystycznego i niezależnego.

W roku 2011 utworzył w nowym miejscu Kino Studyjne Awangarda 2 ,w którym można oglądać ambitny i artystyczny  repertuar.

W listopadzie 2018 roku Konrad Lenkiewicz został wybrany do nowej Rady Sieci Kin Studyjnych jako przedstawiciel Polski północnej.

We wrześniu 2020 roku Konrad Lenkiewicz otrzymał ponownie nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna, a w październiku tego samego roku po raz drugi nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

W 2021 roku zwyciężył w plebiscycie Gazety Wyborczej - Olsztyn i został wybrany "Olsztynianinem Roku 2020"